Lūk, kāpēc ērces pieķeras mūsu ādai: zinātnieki atklāj noslēpumu

Ērces ir ne tikai nepatīkami parazīti, bet arī īsti izdzīvošanas meistari. Tās spēj stingri turēties uz ķermeņa, iekost ādā un baroties.

Tomēr to pieķeršanās mehānisms pie dzīviem audiem līdz šim nav pietiekami izpētīts. Jaunajā darbā zinātnieki pievērsās ērču siekalām, kas satur olbaltumvielas, kurām ir būtiska loma adhēzijas procesā.

Pētnieki sāka ar ērču siekalu analīzi un atklāja, ka tajās esošajās olbaltumvielās ir daudz aminoskābes glicīna. Šīs olbaltumvielas pastiprināti izdalās tieši pirms ērce pieķeras savam upurim. Ir zināms, ka glicīna olbaltumvielas var novērst citu olbaltumvielu koagulāciju, kas izskaidro cietā konusveida slāņa veidošanos, kas pielīmē ērci pie ādas. Šī bioadhezija ir unikāla ar to, ka tā ir vienīgā zinātnei zināmā līme, kas var efektīvi darboties uz dzīvas virsmas.

Eksperti izvirzīja hipotēzi, ka ērču siekalām piemīt šķidrumu fāžu atdalīšanās – fizikāli ķīmisks process, kurā šķidrums sadalās vairākās fāzēs ar dažādām īpašībām.

Lasi vēl: Jūsu ideālā krāsa 2025. čūskas gadam: ekspertu padomi katrai zvaigžņu zīmei

Lai apstiprinātu hipotēzi, viņi sintezēja vienu no galvenajām ērču siekalu aminoskābju sastāvdaļām un novēroja piliena iztvaikošanu uz līdzenas virsmas.

Eksperiments parādīja, ka, pilienam nožūstot, tā malās veidojas gredzens – līdzīgi tam, ko var redzēt, kad kafija nožūst uz virsmas. Zinātnieki pamanīja arī spīdumu gar gredzena malu un sava veida apmales veidošanos, kurās peld sīkas sintētiskā proteīna pilieniņi. Tas apstiprināja pieņēmumu, ka ērču siekalās notiek fāžu atdalīšanās.

Pievienojot sāli, šķidruma saites pastiprinājās, tāpēc veidojās cietāki konusi. Pēc tam pētnieki atkārtoja eksperimentu ar īstām siekalām, kas iegūtas no savāktajām ērcēm, un ieguva līdzīgus rezultātus, galu galā apstiprinot savu hipotēzi.

Šie atklājumi ne tikai izgaismo apbrīnojamo ērču bioloģiju, bet arī paver jaunas iespējas materiālu ar unikālām adhezīvām īpašībām izstrādei.

Lasi vēl: Eksperti apgalvo, ka šīm 5 zvaigžņu zīmēm Čūskas gads būšot īsta veiksmes dāvana – pārbaudiet, vai esat šajā sarakstā

Piemēram, ērču adhezīvu sintētiskos analogus varētu izmantot med***nā vai rūpniecībā, lai radītu bioloģiski noārdāmus vai īpaši izturīgus adhezīvu sastāvus.

Leave a Comment